مختار جمعه ها. . . .

دوشنبه 2 خرداد 1390 01:00 ق.ظ

نویسنده : المستغرق
ارسال شده در: بیداری اسلامی ، نکات قرآن ،

جاریست در زمین هنوز خون خدا       

خونی که شکوفا شده از کرب و بلا

ای فرصت انتقام کی می آیی؟

مختار شده دل خوشی جمعه ما

 

 . . . در جامعه ای که در انتظار به پایان رسیدن انتظار است و از همین انتظار به التهاب آمده است عکس العمل اقشار مختلف به پدیده ها و اتفاقات پیرامون متفاوت است .

اکنون که حدود بیش از ۲۰ هفته از پخش سریال مختار در داخل کشور و همزمان در کشور های عربی منطقه (با نام عربی المختار) می گذردکه آمار شگفت انگیزی از تعداد بیننده و حواشی پر فراز و نشیب ( از جمله فتوای تحریم تماشای مختار نامه توسط مفتیان وهابی که حتی  زبیر و عبدالله بن زبیر را نیز جزو رموز دانسته اند )و عکس العمل مخاطب به همراه داشته و طیفی عظیم از روحییه ظلم واستکبار ستیزی و خود باوری و رویکرد به اصل اتحاد (یا همان وحدت کلمه ) را حاصل کرده است . این که مسائل اخیر جهان عرب سزای بی اعتنایی سران این ممالک به قرآن و فتنه آمریکا بود بماند در پاره ای دگر نطرح کنیم .

مختار نامه ضمن اینکه نقش مهم بصیرت و عدم بصیرت  را در جامعه اسلامی آن زمان خصوصا نزدیکان و یاران و محبان اهل بیت علیها سلام به نمایش می گذارد و نکات ظریف و نقض تاریخی و اخلاقی- عبادی را مطرح می کند و کشاکش های شخص مختار در حوادث و جریانات مختلف با خواص و عوام و دشمنان و مهمتر از همه جدال مختار با نفس خود را به زیبایی بیان می کند .

با دنبال کردن مستمر مختار نامه به این نتیجه می رسیم که دین داری به تنهایی حاصلی جز ضرر و پشیمانی در پی نخواهد داشت. و تنها راه حل این پشیمانی بصیرت و حکمت سیاسی و روزآمدی اجتماعی می باشد .

در این رابطه افرادی مانند آل زبیر - خوارج - سلیمان خزاعی وهوادارانش و باز ماندگان توابین - و ابن زیاد ملعون و بنی امیه -وماجرای شهادت مسلم و - ماجرای بعد از مرگ یزید - و مقدمات و عوامل قیام مختار به خوبی نمایش داده شد .

ان تقوموا لله مثنی و فرادی ثم تتفکروا

اما پیام این حقیر به برادن مبارز علیه دیکتاتوری و استکبار حاکم در جوامع و ممالک عربی  که با الهام  از مختار   قیام خود را آغاز نمودند این است که ادامه قیام مختار و عوامل سقوط و انحطاط آن را نیز مطالعه بفرمایند از بررسی مسائل روز و تطبیق آن با تاریخ فرو گذار نکنندو آیه ۴۶ سوره مبارکه سبا را نصب العین قرار بدهند  و این نکته هم قراموش نشود که یکی از پیام های امام خمینی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ملت مسلمان مطالعه  دعای روز سه شنبه و روزه گرفتن در روز های دوشنبه و پنج شنبه  بوده است .

در این جامعه منتظر که گاهی انتظار مردم بالا پایین می شود فعالیت شاعران نیز در کنار مردم که تحلیل و نظرات متفاوتی از مسائل بروز می دهند شنیدنی است . . .

این جمعه ها که ختم به مختار می شود

بدجور دلم طالب دیدار می شود

ای منتقم بیا که به عالم خبر دهیم

شیعه عزیز و هر که جز او خار می شود

 

. . .اللهم اجعلنی من حزبک  ان حزبک هم المفلحون

    اللهم اجعلنی  من انصارک  ان انصارک هم الغالبون . . . . 

 

این مطلب در تاریخ 22/12/89 در وبلاگ هیئت پیروان کار شد

                                                                 . . . .      . . . .
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: بیداری اسلامی ، مختار ،
آخرین ویرایش: شنبه 21 خرداد 1390 11:36 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic